PL | Hero | VI24 | Greenhouse cucumber varieties particularly suitable for autumn cultivation

Nowości - 26-06-2023

Odmiany ogórków szklarniowych szczególnie polecane do uprawy jesiennej

Wybór odpowiedniej odmiany ogórka szklarniowego do uprawy jesiennej wymaga szczególnego przemyślenia. Jest to związane ze specyfiką tego okresu, długością cyklu, systemem uprawy, a także obiektem, w którym będzie prowadzona produkcja.

Jesień to okres, kiedy w przeciwieństwie do wiosny, skróceniu ulega długość dnia. W efekcie czego istotnie spada sumaryczna ilość radiacji. Rezultat niedoboru światła widoczny jest już od 20 sierpnia. Z tego powodu na jesienny okres produkcji szczególnie zasadny jest wybór odmian dobrze rosnących przy deficycie światła. Sumaryczna tygodniowa radiacja poniżej 7000 Juli/cm2 wydaje się wartością progową, od której tempo wzrostu i plonowania istotnie spada. 

Polecane odmiany na jesienne nasadzenia

Rijk Zwaan szczególnie poleca cztery odmiany ogórków w typie midi na nasadzenia jesienne. Są to trzy sprawdzone i dobrze rosnące odmiany: Media RZMewa RZ i Medora RZ oraz jedna nowość odmiana Mestana RZ.

Media RZ polecana jest zarówno do systemu opuszczanego, jak i na parasol. Z pewnością spełni oczekiwania wszystkich oczekujących bardzo smacznych, ciemnozielonych owoców.

Mewa RZ jest szczególnie polecana do uprawy opuszczanej „high wire” w wyższych, nowoczesnych szklarniach. W tym systemie planując schemat regulacji ilości owoców ogrodnik jest w stanie sterować roślinami tak, aby wyeliminować zjawisko zrzucania zawiązków. Efektem tego jest równomierne obciążenie wszystkich roślin jednakową ilością zawiązków co wpływa bardzo istotnie na wyrównanie parametrów fizycznych wzrostu roślin takich jak: średnica wierzchołka, wielkość liści itd. 

Medora RZ to bardzo uniwersalna odmiana, którą można z powodzeniem uprawiać zarówno w szklarniach, jak i tunelach foliowych. Relatywnie krótkie międzywęźla, umiarkowana regeneracja oraz średnia wielkość liści sprawiają, iż jest odmianą o niskiej pracochłonności. Można ją uprawiać zarówno na parasol, jak i puszczać rośliny. Doskonale nadaje się również do upraw letnich. Dlatego wcześniejsze np. lipcowe nasadzenie tej odmiany z przeciągnięciem cyklu na jesień jest często spotykane. 

Mestana RZ (zdjęcie) to z kolei nowa propozycja Rijk Zwaan do uprawy zarówno zimowo-wiosennej, jak i jesiennej. W jej przypadku wyrównanie i jakość owoców jest bardzo wysokie. Odmiana ma posiada umiarkowany wigor i relatywnie silną regenerację. Może być uprawiana z powodzeniem w niskich, jak i wysokich obiektach z racji na krótkie międzywęźla. Mestana RZ  wyróżnia się bardzo wysoką plennością przy zachowaniu wysokiej jakości owoców.

Wszystkie wymienione odmiany rosną dobrze przy skracających się jesienią dniach i dobrze plonują. Jednak w przypadku precyzyjnego dostosowania odmiany do potrzeb produkcyjnych posimy o kontakt bezpośredni z Rijk Zwaan Polska.

Wojciech Wasiak |  Crop Specialist | Sales 
Mobile +48 606 205 620 | w.wasiak@rijkzwaan.pl 

Subskrybuj naszego bloga!

Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy zamieścimy wiadomości i historie.