XX | Hero |  VI24 | These carrot and beetroot varieties are a good choice for organic growers 1

Baza wiedzy - 23-02-2024

Ymer RZ, Hestan RZ, Ellis RZ – hity na najbliższe lata

Wprowadzenie trzech nowych odmian marchwi – Ymer RZ F1, Hestan RZ F1 oraz Ellis RZ F1 – oznacza nie tylko nowe możliwości dla producentów warzyw, ale również zmianę kierunku na rynku marchewki na najbliższe lata.

Rok 2024 zapowiada nową erę dla rynku marchwi, ponieważ trzy testowane odmiany: Ymer RZ F1, Hestan RZ F1 i Ellis RZ F1, są już dostępne dla rolników do uprawy. Dzięki temu producenci mają szansę na rozpoczęcie masowej produkcji tych odmian w swoich gospodarstwach po latach obserwacji ich wydajności.

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły ogromny postęp w technologii produkcji i przygotowania marchwi do sprzedaży w Polsce, co zmieniło oczekiwania wobec wybieranych odmian. Teraz, oprócz wysokiej wydajności plonu, producenci poszukują odmian o długim okresie przechowywania, wysokiej zdrowotności na polu i w przechowalni oraz doskonałym smaku. Odpowiedzią na te oczekiwania są właśnie nowe odmiany: Ymer RZ F1, Hestan RZ F1 oraz Ellis RZ F1.

Ymer RZ F1 został wprowadzony na rynek w roku 2021 i od tamtej pory zyskał sobie wielu zwolenników w różnych rejonach uprawy warzyw. Uniwersalność oraz stabilność tej odmiany w różnych warunkach pogodowych i glebowych spowodowała, że Ymer RZ F1 stał się pożądaną odmianą nie tylko Polsce, ale również w wielu krajach na całym świecie (m.in. Holandia, Niemcy, Hiszpania, Turcja, Brazylia czy Stany Zjednoczone).

Ymer RZ F1 jest odmianą w typie nantejskim, o okresie wegetacji ok. 120 – 130 dni. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do zbioru w okresie późnoletnim oraz jesiennym, z myślą o bardzo długim przechowywaniu. Charakteryzuje się doskonałą jakością korzenia o bardzo intensywnym kolorze. Korzeń o długości 20 – 22 cm nie posiada tendencji do pękania i łamania, dzięki czemu doskonale nadaje się do pozbiorczej obróbki mechanicznej (mycie, sortowanie i pakowanie).

Ellis RZ F1 oraz Hestan RZ F1 to odmiany, które w latach 2020-2023 zyskały bardzo pozytywne oceny przez wiodących producentów nie tylko w Polsce, ale również w Holandii i Niemczech. Są to doskonałe odmiany do gospodarstw wielkotowarowych, gdzie stopień mechanizacji zbioru oraz przygotowania do sprzedaży jest bardzo wysoki. Ellis RZ F1 to odmiana o okresie wegetacji ok 130-140 dni, Hestan RZ F1 zaś jest kilka dni późniejszy, ok 140-150 dni. Dla dużych producentów jest to o tyle istotne, że siew nasion można rozpocząć już w kwietniu, bez obaw że towar który będzie przechowywany do wiosny, nie będzie przejrzały. Ponadto dzięki wyjątkowej twardości korzenia obu odmian, okno zbioru jest bardzo długie, bez obaw o przerośnięcie czy popękanie na polu.

Odmiany marchwi Ymer RZ F1, Ellis RZ F1 oraz Hestan RZ F1 wzbudziły również zainteresowania odbiorców – sieci handlowych, firm konfekcjonujących marchew i zakładów przetwórczych – tych, które poszukują marchew plastrową najwyższej jakości. Marchwie te charakteryzują się doskonałą jakością wnętrza – idealna proporcja grubości kory i rdzenia, intensywne wybarwienie oraz brak zazielenień. Ponadto bardzo wysoka zawartość ekstraktu, zarówno w okresie zbioru (październik) jak i po okresie przechowywania (maj) wpływa na bardzo dobry smak (tabela).

Potrzebujesz fachowej porady? Skontaktuj się z naszym specjalistą!
Arkadiusz Lipiński
Potrzebujesz fachowej porady? Skontaktuj się z naszym specjalistą!
Arkadiusz Lipiński
Doradca handlowy