Baza wiedzy - 20-04-2023
Profesjonalna uprawa ogórków gruntowych. Fakty i mity. Wywiad dla warzywapolowe.pl
W zakresie uprawy ogórków gruntowych funkcjonuje dużo obiegowych informacji. Nie zawsze są pewne, nie zawsze potwierdzone, mogą wprowadzać w błąd przy planowaniu i prowadzeniu plantacji. O wyjaśnienie tych kwestii dotyczących profesjonalnej uprawy ogórków gruntowych poprosiliśmy ogórkowego eksperta z firmy Rijk Zwaan – Marcina Pawlaka.
Czy prawdą jest, że partenokarpiczne odmiany ogórków są trudniejsze w uprawie niż odmiany tradycyjne?
Marcin Pawlak: Odpowiedź nie jest tak oczywista jak się wydaje. Trudniejsze może nie lecz na pewno bardziej wymagające. Aby w pełni wykorzystać potencjał odmian partenokarpicznych powinno się je uprawiać z wykorzystaniem pełnej agrotechniki tj. ściółkowanie czarną folią, okrywanie agrowłókniną po siewie czy sadzeniu czy zastosowanie fertygacji.
Czy odmiany partenokarpiczne nadają się do kiszenia?
M.P.: Kiszenie jako proces fermentacji nie jest prosty, jest uzależniony od wielu czynników. Począwszy od wysokiej jakości surowca, poprzez wysokiej jakości dodatki jak i odpowiedniej ilości soli użytej do zalewy. Odpowiednio przeprowadzony proces fermentacji jak i późniejsze warunki przechowywania ogórków po zakończonym procesie kiszenia pozwala na zakiszenie odmian partenokarpicznych.
Czy odmiany partenokarpiczne zapewniają wyższy plon względem odmian tradycyjnych?
M.P.: Jeśli są uprawiane w pełnej technologii, o której już wspomniałem, to odmiany partenokarpiczne plonują zdecydowanie wyżej. Bierze się to stąd, iż przy odmianach o przewadze kwiatów żeńskich konieczne są jeszcze owady do zapylenia. Przy chłodnych i deszczowych dniach owady są mniej aktywne i zapylenie kwiatów jest mniej efektywne. Odmiany partenokarpiczne nie wymagają „zapylaczy”.
Czy przenawożenie ogórków azotem powoduje ich psucie się podczas kiszenia?
M.P.: Jest taka opinia, że ogórki przenawożone się psują. Jestem daleki od takiej opinii gdyż jak mówiłem wiele czynników ma wpływ na sam proces kiszenia jak i późniejsze ich przechowanie. Wystarczy, że pH zalewy w trakcie przechowania wzrośnie powyżej 4 i wówczas namnażają się mikroorganizmy odpowiadające za pogorszenie jakości ogórków. A co do przenawożenia plantacji to zawsze zwracam uwagę na dokładne dawkowanie nawozów. Dawkę startową przed siewem czy sadzeniem należy ustalić po uprzednim wykonaniu analizy ogrodniczej gleby. Następnie od pierwszego zbioru najlepiej nawozić plantację poprzez fertygację. O wysokiej jakości ogórków jako surowca do przetwórstwa decyduje odpowiednie nawożenie azotem, magnezem, potasem czy wapniem. To temat na dłuższą dyskusję.
Ciąg dalszy wywiadu tu:
Polecane produkty
Subskrybuj naszego bloga!
Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy zamieścimy wiadomości i historie.