Baza wiedzy - 05-01-2023
Produkcja rozsady we własnym zakresie - na co zwracać uwagę?
W bieżącym sezonie uprawowym wielu ogrodników uprawiających ogórki na podłożach inertnych zdecydowało się na produkcję rozsad ogórków szklarniowych we własnym zakresie.
Plusy i minusy
Niewątpliwie system taki ma sporo zalet, ale istnieje w związku z tym wiele zagrożeń. Niestety, w wielu przypadkach możliwości i uwarunkowania techniczne bardzo utrudniają wyprodukowanie rozsady dobrej jakości.
Bardzo często występującym i jednym z głównych problemów jest posiadanie zbyt małej powierzchni mnożarek. O ile w pierwszym etapie produkcji, kiedy kostki z wełny mineralnej są ustawione jedna przy drugiej, z reguły powierzchnia wystarcza to problemy zaczynają się, kiedy już po rozstawieniu rośliny stoją zbyt gęsto.
Optymalnym zagęszczeniem dla ogórków szklarniowych to 16-18 roślin na 1 m2 mnożarki.
Jeżeli zagęszczenie istotnie przekracza 20 sztuk ma 1 m2 powstają niebezpieczne zjawiska:
- Niewyrównanie roślin - z reguły niższe ustawione bezpośrednio pod lampami.
- Międzywęźla zaczynają robić się zbyt długie i rośliny wyciągają się.
- Występuje konieczność szybkiego rzadszego rozstawienia roślin lub szybkiego przenoszenia do szklarni na maty uprawowe. Jednak w dobie wysokich cen nośników energii lepiej jest ogrzewać i doświetlać przez 4-5 dni dłużej rozsadę na 2 tys m2 mnożarki niż ogrzewać 1,5 ha szklarni !!! Dodatkowo „młoda” rozsada ma z reguły słabo rozwinięty system korzeniowy na spodzie kostek, co sugeruje stawianie jej obok otworów w celu dodatkowej dobudowy korzeni. Jest to dla roślin ogórków niekorzystne (ogórki potrzebują impulsu_wegetatywnego w pierwszym etapie wzrostu na miejscu stałym)i ryzykowne (stworzenie niewyrównanych warunków w kostkach WC, EC)
- Silne liście dolne ustawiają ogonki liściowe tak, aby powierzchnia blaszek liściowych była skierowane do światła lamp pod kątem zbliżonym maksymalnie do prostego (90). W efekcie blaszki liściowe zaczynają przykrywać i cieniować stożki wzrostu, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym
Negatywne skutki dużego zagęszczenia - podpowiadamy co robić:
Wiedząc , iż mamy zbyt wysokie zagęszczenie i nie ma możliwości jego redukcji wykonać dwa działania odpowiednio wcześnie, czyli przed zauważeniem negatywnych skutków dużego zagęszczenia. Mogą w nieznacznym stopniu zminimalizować wielkość problemów:
- Obniżyć wartość średniej temperatury dobowej do 19,0-19,4, praktycznie płaski klimat:
- noc 19C – 6 godzin
- okres włączonych lamp – 19,5C
- uwaga: w nocy temperatura powietrza może spaść nawet do 18 stopni pod warunkiem, że temperatura w strefie korzeni (kostek) nie spada < 19 C
2. Podnieść EC podawane z rekomendowanego 2,6-2,8 do 3,0 tak, aby w kostkach mieć około 3,2-3,3
Warto dopasować wielkość mnożarek do ilości rozsady jaką należy wyprodukować jednorazowo lub podzielić produkcję rozsad na dwa etapy jeżeli jest to możliwe technicznie. Dobra rozsada to dobry start.
Kontakt: Wojciech Wasiak | Sales Representative / Crop Specialist |
Direct +48 22 842 61 55 | Mobile +48 606 205 620 | w.wasiak@rijkzwaan.pl
Subskrybuj naszego bloga!
Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy zamieścimy wiadomości i historie.