Knowledge Sharing - 26-01-2023
Ogórki Partenokarpne typu gruntowego w szklarni lub tunelu
W minionych latach pierwsze ogórki sadzone były nawet w grudniu. W tym sezonie z powodu kryzysu energetycznego większość tych upraw rozpocznie się w połowie stycznia lub później.
Uprawa ogórków gruntowych partenokarpnych w tunelach i szklarniach jest realizowana w całej Polsce. Popularność tej uprawy wynika z zapotrzebowania na produkt do tzw. „ogórków małosolnych”.
Kilka uwag na temat uprawy ogórków gruntowych partenokarpnych pod osłonami.
Kiedy sadzić i jak wybrać odmianę.
W minionych latach pierwsze ogórki sadzone były nawet w grudniu. W tym sezonie z powodu kryzysu energetycznego większość tych upraw rozpocznie się w połowie stycznia lub później. Decyduje o tym koszt i dostępność niezbędnego opału. Przy uprawach wczesnych sadzonych do połowy marca istotny element to wybór odmiany, która powinna w swojej charakterystyce zawierać informację o tolerancji na niski poziom światła. Ponieważ w miesiącach zimowych powinniśmy zakładać poziom światła w większości dni na poziomie poniżej 100 Juli. Mówimy tu o styczniu, lutym i częściowo marcu. Często obiekty są uszczelniane, docieplane poprzez podwieszenie folii lub włókniny aby ograniczyć koszty ogrzewania. Jednak pamiętajmy, że dodatkowe osłony w obiekcie to mniej światła dla rośliny. W grupie odmian przydatnych i sprawdzających się w tym terminie mamy 3 odmiany Rijk Zwaan: CANTARA RZ F1, ILONARA RZ F1, KYBRIA RZ F1
Podłoże i obiekt.
Sadzenie zimowe i wczesno-wiosenne w szklarni lub tunelu w podłożach wymiennych: wełna mineralna, kokos to najczęściej spotykane rozwiązania. Używając wełny lub kokosu zaopatrzmy się w termometry umożliwiające mierzenie temperatury podłoża. Ponieważ jak zobaczymy poniżej jest ona niesłychanie istotna dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.
Czy możemy chłodniej?
Panuje potoczne przeświadczenie, że ogórki typu gruntowego w szklarni można uprawiać chłodniej. Oczywiście w pewnym sensie jest to prawdziwe, jednak niestety kosztem plonu i jakości zbieranych owoców.
Jedno założenie jest bardzo ważne w uprawie ogórka w tym i gruntowego. Temperatura powietrza czasami może być niższa od standardowo zalecanych:
dzień 20 - 21 C
noc 19 – 20 C
TEMPERATURA PODŁOŻA (maty) nie powinna nigdy spadać poniżej 18 C. Jej optimum jest około 20 C.
Wydajność i pracochłonność.
Przytłaczają nas koszty z każdej strony dlatego odmiana, która ma mało pędów, krótkie międzywęźla to odmiana przyjazna pod względem zapotrzebowania na pracę. Z naszych odmian przykładem jest KYBRIA RZ F1.
Dzięki temu, że ma pędy krótkie, często „samokończące” nie wymaga ich usuwania w każdym tygodniu a zatem nie musimy ponosić kosztów jak przy „tradycyjnej” silne rosnącej odmianie. Ograniczone ilości pędów ma również CANTARA RZ F1.
Krótkie międzywęźla to też oszczędność pracy. Ponieważ możemy rzadziej okręcać lub opuszczać roślinę. Tutaj również przoduje KYBRIA RZ F1.
To tylko kilka elementów zasygnalizowanych i związanych z uprawą.
Jeżeli macie Państwo uwagi, pytania prosimy o kontakt, chętnie podzielimy się naszą wiedzą w tym zakresie.
Życzymy sukcesów w uprawie
Zespół Rijk Zwaan Polska
Subskrybuj naszego bloga!
Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy zamieścimy wiadomości i historie.