PL | Hero | VI24 | Blog | Czy to już dobry czas na podsadkę ogórków szklarniowych

Baza wiedzy - 06-04-2023

Czy to już dobry czas na podsadkę ogórków szklarniowych ?

Już od lat w wielu krajach europejskich producenci ogórków szklarniowych na wełnie mineralnej stosują metodę interplantingu, czyli zwyczajnie podsadzania młodej rozsady ogórków szklarniowych różnych typów w istniejącą już uprawę. Działania takie podejmują ogrodnicy holenderscy, niemieccy, ale również w Polsce metoda ta zyskuje co raz większą grupę zwolenników.

Co leży u podstawy takiego działania?

Rośliny ogórków, jak wszystkie inne, mają w cyklu produkcyjnym kilka faz. Jedną z nich jest faza maksymalnego plonowania, jeżeli warunki zewnętrzne na to pozwalają. Szczególnie deficyt światła foto syntetycznie czynnego PAR (ang. Photosyntetic activ radiation) może wpłynąć na obniżenie zbiorów w okresie, kiedy rośliny mają maksymalny potencjał. Niestety okres, kiedy rośliny mogą plonować 2-3 kg/m2 w tygodniu, jest ograniczony czasowo. W pewnym momencie zaczynają się starzeć, mimo dużej ilości światła plony spadają oraz znacząco obniża się jakość zbieranych owoców. Wzrasta udział owoców w klasie 2, a co za tym idzie, spada przychód. Owoce tzw. dwójki są tańsze o około 40%, proces sortowania i pakowania jest wolniejszy. Szacuje się, że u ogórków okres maksymalnego potencjału plonotwórczego - przy zachowaniu najwyższej jakości owoców - to około 10 tygodni, licząc od posadzenia roślin na miejsce stałe.

Aby zachować ciągłość zbiorów najwyższej jakości owoców przy wysokim plonowaniu, warto podsadzić starą uprawę młodymi roślinami. W warunkach polskich szczególnie zasadne jest podsadzanie, kiedy pierwszy cykl rozpoczął się wcześniej niż 20 stycznia. Podsadzenie powinno się wykonać pod koniec wiosny, kiedy jest już wystarczająco dużo światła zewnętrznego, ale nie ma jeszcze letnich upałów i bardzo suchego powietrza. Pierwsza połowa maja wydaje się idealnym momentem na to, co nie wyklucza również podsadzania letniego.

Podsadzanie - droga do sukcesu. 

Podsadzanie gwarantuje:

  • ciągłość zbiorów
  • najwyższej jakości owoce 
  • wysokie plonowanie

Jest jednak kila wymogów niezbędnych do spełnienia, aby podsadka się udała:

  • Stare rośliny muszą być wolne od szkodników i chorób
  • Maty nie mogą mieć zbyt wysokiego EC (max 3,0)
  • Trzeba mieć możliwość zrobienia, bądź kupienia rozsady z młodymi ogórkami

Podsadzać czy nie podsadzać? 

Czy warto zdecydować się na podsadkę ogórków w 2023 roku? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Być może opóźnienie podsadzania na drugą połowę maja może mieć sens. Holenderskie ogórki długie zawsze wywierały presję ceną w sieciach handlowych na towar z Polski. W Holandii w tym roku sadzenie przesunęło się o 1-1,5 miesiąca i najprawdopodobniej wiele gospodarstw zrezygnuje z drugiego cyklu – będzie tylko sadzenie późnozimowe i jesienne. Efektem tego może być mniejsza podaż latem przy niższej jakości. Duże znaczeni na ekonomię produkcji w okresie letnim będą miały zbiory ogórków polowych, gdzie bardzo dużo zależy od temperatury powietrza i gleby wiosną, a latem od przebiegu pogody. W ubiegłym roku zimna wiosna zdziesiątkowała plantacje, przez co nawet ceny polowych ogórków dla przemysłu przekraczały 3 pln/kg w kalibrażu 6-9 cm. Nie wolno nam nie zwracać uwagi również na dostępność siły roboczej. Jeżeli będzie jej duży niedobór ogórków w gruncie z pewnością będzie mniej. Może jednak warto trochę zaryzykować z podsadką ???

Fot: Poniżej zimowa uprawa ogórków midi podsadzona w połowie maja ogórkami w typie mini 

Istnieje kilka metod produkcji młodej rozsady, sadzenia i prowadzenia roślin po podsadzeniu. Ważny jest również dobór ciekawej, plennej i sprawdzonej na lato odmiany. Tutaj ciekawymi propozycją są odmiany Medora RZ F1Cretasun RZ F1. Dla producentów oczekujących nieznacznie dłuższych owoców 20-24 cm ciekawa może być Medora RZ F1, natomiast klasyczne 18-21 cm uzyskuje się z Cretasun RZ F1 przy zachowaniu ponadprzeciętnej zdrowotności uprawy.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zainteresowanych prosimy o kontakt z:

Wojciech Wasiak | Sales Representative / Crop Specialist 
Mobile +48 606 205 620 |  w.wasiak@rijkzwaan.pl 

Subskrybuj naszego bloga!

Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy zamieścimy wiadomości i historie.