XX | Hero | VI24 | Stories | Beetroot

Baza wiedzy - 09-03-2023

Burak ćwikłowy – pyszny i zdrowy!

Burak czerwony na świecie znany jest od kilku tysięcy lat. We wschodnio-europejskiej kuchni posiada długą tradycję, gdzie w szczególności jest spożywany w postaci barszczu czerwonego czy ćwikły.

W ostatnich kilku latach spożycie buraczka bardzo dynamicznie wzrasta  – wynika to przede wszystkim z tego, że wartość żywieniowa buraczka  jest bardzo wysoka, wręcz nieoceniona. Buraczek czerwony wykorzystywany jest w suszarnictwie, zamrażalnictwie, w produkcji gotowych sałatek czy marynat. Ponadto w krajach Europy Zachodniej ogromną popularnością cieszą się również soki buraczkowe – zarówno pasteryzowane, jak i świeże, z dodatkiem soku jabłkowego czy też soku z kiszonych ogórków.

Burak ćwikłowy – źródło cennych składników pokarmowych

W ciągu ostatnich kilku lat liczne badania wskazały, jak cennym warzywem w codziennej diecie jest buraczek. Na tle innych warzyw w polskim jadłospisie, burak charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością kwasu foliowego. Zaledwie 100g pokrywa około 20% dziennej, zalecanej normy spożycia. Ponadto cechuje go wysoka zawartość składników mineralnych (sód, żelazo, wapń, magnez, potas), które przywracają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie a dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia i chorób układu krążenia.

Oprócz wysokiej wartości odżywczej, istotne są betaniny (30-60 mg/100 g), które nadają korzeniom charakterystyczny, intensywny, czerwony kolor. W naszej diecie są uważane za naturalne antyoksydanty które korzystnie, prozdrowotnie oddziaływają na organizm. Ogólnie buraczek swoją zdolnością do absorpcji rodników tlenowych ustępuje jedynie czosnkowi i  jest uważany za jedno z najlepszych warzyw w profilaktyce i leczeniu choroby miażdżycowej i nowotworowej.

Ponadto wśród innych korzyści płynących ze spożywania buraczków są m.in. zapobieganie wapnieniu naczyń krwionośnych, poprawienie struktury włosów, wzmocnienie odporności organizmu czy ogólne poprawienie samopoczucia. Spożywając buraczki pod każdą postacią pamiętajmy jeszcze, że są lekkostrawne, zawierają dużą zawartością błonnika, który reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego zasługują na częstą obecność na naszym stole.

Nasza gwiazda - buraczek Monty RZ F1!

Odmiany buraka czerwonego hodowli Rijk Zwaan wyróżniają się na tle konkurencji bardzo wysoką zawartością betaniny, ekstraktu oraz cukrów.

Monty RZ F1 to burak, który w ciągu ostatnich kilku lat zawładnął serca zarówno konsumentów, producentów jak i przetwórców warzyw. W Polsce uprawiany jest rokrocznie na powierzchni powyżej 3 tys. ha i trafia na stoły konsumentów niemal w każdej możliwej formie. Wykorzystywany i znany jest bowiem przez niemal wszystkich przetwórców w Polsce, jak i poszukiwany przez sieci handlowe jako burak świeży, przez cały rok. 

Monty RZ F1 jest odmianą, która spełnia oczekiwania wszystkich ogniw w łańcuchu produkcyjnym:

  • ogrodników, dzięki doskonałym cechom uprawowym: wysoka tolerancja na choroby grzybowe, bardzo silny wigor roślin, bardzo wysoki plon (często przekraczający 100 ton/ha), uniwersalność odmiany, która jest bardzo poszukiwana zarówno przez przetwórców jak i sprzedających na świeży rynek
  • przetwórców, dzięki bardzo wysokim parametrom jakościowym (brix, zawartość betaniny i suchej masy),
  • sieciom handlowym – bardzo gładka skórka, mała rozeta liściowa, brak skorkowaceń oraz kształt przyciągają wzrok kupującego,
  • a także konsumenta – za jego doskonały smak i kolor.

Ponadto bardzo istotnym elementem, który wyróżnia odmianę Monty RZ F1 na tle innych odmian jest zawartość geosminy. Geosmina bowiem jest w buraku czerwonym substancją niepożądaną, jej wysoka zawartość odpowiada za ziemisty posmak korzenia buraka. Badania laboratoryjne wykazały, że zawartość geosminy w Monty RZ F1 jest dwu, a nawet trzykrotnie mniejsza niż w większości odmian dostępnych na rynku.